Dvanáct měsíců, čtyři roční období, padesát dva týdnů, tři sta šedesát pět dní.

Tarot k pochopení světů (1)

16. listopadu 2015 v 11:30 | Narcis |  Co si přečíst
Před nějakou dobou, rok dva?, jsem si pořídila tarotové karty i s knihou, ve které jsou podrobně popsány všechny karty a druhy výkladu. Je to vážně rozsáhlá "sbírka" něčeho magického a kouzelného pomocí čeho člověk dokáže pochopit minulost, nahlédnout do budoucnosti a sžít se s přítomností. Neexistuje život bez kouzel a nikdy neexistoval.

------

Poprvé se tarotové karty objevily v Evropě v době renesance a po celá staletí byly zakazovány. Proč? Byly řazeny mezi hazardní hry. Nejpoužívanější jsou taroty Aleistera Crowleyho (Thotův tarot), což byl britský okultista, malíř a mimo jiné také pansexuál pedofil, který experimentoval s drogami. Přezdívalo se mu "nejhříšnější muž světa". Známé tarotové karty pochází i od Arthura Edwarda Waita. Oba soubory se značně liší.
Different versions of 'The Sun' from early editions of the Rider Waite Tarot
Waite Tarot je známý také jako Rider-Waite Tarot. Edward byl členem okultního řádu Zlatý úsvit a později vedoucí osobnost. V roce 1910 uveřejnil Obrazový klíč k tarotu, kterým byla řeč symbolů. Tak vznikla řada karet, které výtvarně zpracovala Pamela Colman Smith, které též byla členkou řádu. Tyto karty byly vydány nakladatelstvím Rider. Byla to první tarotová sada, která měla na všech 78 kartách obrázky = vizuální vnímání karet. Hloubka, množství rovin.

Crowley Tarot - karty malovala umělkyně Frieda Harrisová. Právě on vymyslel kartám název Malá arkána s hodnotou 2-10. Energetické karty, které se podřizují jedné myšlence, duchaplné vyjádření tradičních motivů.
Všechny karty jsou vzájemně rovnoprávné. Žádná z nich není jen špatná nebo dobrá. Každá má pozitivní i stinnou stránku. Důležité je, co cítíme, když se na kartu díváme.
Časová platnost je různá. Odpověď na otázku můžeme hledat dny, měsíce nebo celý život. Jsou to rozsáhlá témata. Není žádný důvod tvrdit, že platí třeba šest týdnů. To není pravda.

Koho toto téma alespoň trochu zajímá, určitě ví, že není jednoduché s kartami pracovat. Pochopit podstatu, vnímat široké spektrum nápověd a koutů, ne. Není to to něco, co se člověk naučí za týden nebo za měsíc.
Crowleyho tarot se skládá z 22 karet Velké arkány. Ta symbolizuje velké kroky, které činíme v běžném životě. Každá karta má neskutečné množství obsahu a významů. Při vykládání musíme mysl soustředit na vše okolo nás, ne jen na to, co vidět chceme. Dále Malá arkána (56 karet) - popisuje cestu a detaily Velké arkány, skládá se z 14 karet holí - oheň, 14 karet mečů - vzduch, 14 karet pohárů - voda a 14 karet disků (mincí) - země. Těch čtvrtnáct karet je pokaždé eso, poté karty 2-10, rytíř, princ, princezna a královna.

Toť k pochopení systému karet alespoň na začátek. Podle mého je velmi důležité dodat kartám něco ze sebe. Vnitřní charakter, osobní kouzlo. Když jsem karty poprvé držela v ruce, držela jsem je dlouho. Snažila jsem se pochopit dynamiku, strukturu, význam, aniž bych si ho přečetla. Tím, že jsem je držela v rukou, jimi proplouvala má energie - něco ze mě. Když jsem je vzala do ruky podruhé, cítila jsem větší sebejistotu. Kdybych je chtěla prodat nebo darovat, obdarovaný by si karty musel "přeorientovat". Dle mého by totiž "nefungovaly".

Na internetu se dá nalézt spoustu online výkladů tarotu. Jsou to nesmysly. Člověk stroji nedokáže předat osobní energii a takové to vnitřní pouto a smýšlení, proto je nemožné brát takové výklady vážně, třebaže se někdy jeví pravdivě. Je to náhoda, člověk jejich výklad začne vztahovat na cokoliv ze svého života a vždy se alespoň malinko trefí.
Takže nějaký osobní nebo partnerský výklad tarotu po netu, to fakt ne.

Nejsem profesionál a ani odborník přes výklad tarotu. Jejich původ neznám, protože ho neznají ani jiní. Neznám výklad každé karty, protože každá je jedinečná a výjimečná a pokaždé má naprosto jiný význam, třebaže zůstává stejná. V souvislosti s ostatním děním okolo nás se každá karta mění, každá chce říci něco ojedinělého a důležitého a je třeba tomu všemu naslouchat a porozumnět. Proto není jednoduché se tarotům věnovat. Mnoho lidí si myslí, že když si zakoupí knihu a budou se jí řídt, tzv. vylosují si třeba tři denní karty a najdou si jejich význam v knize, že to bude stoprocentní a něco jim to řekne. Neřekne. Člověk je musí vnímat všemi smysly, vnitřním cítěním musí poznat, co jim chtějí sdělit. Zaměřit se na detaily výkladu v celé jeho obsáhlosti a to není jednoduché. Často jsem se setkala také s názorem, že si je člověk pořídil proto, aby vykládal druhým. Jestliže neumíme karty pochopit sami za sebe, je naprostý nesmysl vykládat něco druhým důvěřivým lidem.

Téma týdne je Život bez kouzel. Pro mě je vše okolo mě kouzlo, třebaže mnohá jsou vysvětlitelná. Taroty jsou dle mého kouzelné v rukou toho, kdo jim rozumí a kdo je chápe správně, kdo je ochoten naslouchat a věnovat jim čas. Lidé, kteří na ně spěchají a využívají je ve špatný prospěch, tak pro ně z nich žádné kouzlo neexistuje.
Život bez kouzel by byl tak strašně nudný. Taroty v sobě nějaké kouzlo ukrývají, a když mu tochu porozumíme, časem se v tom budeme zlepšovat a svět okolo nás dostane úplně jiné rozměry. Každá maličkost, která se nám stane, přeroste ve velkou věc, kterou je třeba vnímat v širším spektru všemi smysly, třebaže bychom ji jindy úplně přešli.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama